Prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności oraz o sposobach wykorzystywania przez stronę internetową plików cookies (tzw. ciasteczek).

Aktualności
Odzież antyelektrostatyczna – przed czym chroni i co warto o niej wiedzieć?

Odzież antyelektrostatyczna – przed czym chroni i co warto o niej wiedzieć?

Każda z osób pracujących w warunkach, które w jakikolwiek sposób zagrażają jej zdrowiu czy bezpieczeństwu, powinna zostać wyposażona w odpowiednią odzież ochronną. Nierzadko jednak stosowana odzież lub jej elementy powinny także chronić otoczenie przed ewentualnym zagrożeniem, jakie może stworzyć sam człowiek – przykładem tego są fartuchy i maseczki chirurgiczne, ognioodporne stroje strażackie czy ochronne rękawice, buty i kombinezon dla osób, narażonych na działanie czynników chemicznych lub biologicznych. Szczególnym rodzajem odzieży ochronnej jest także robocze ubranie antyelektrostatyczne.

Czym jest odzież antyelektrostatyczna?

Odzież antyelektrostatyczna to rodzaj roboczego ubrania ochronnego, które zapewnia bezpieczny, a zarazem odpowiedni kontakt pomiędzy ciałem pracownika a materiałem szczególnym – przewodzącym ładunki elektryczne. Odzież ta zapewnia szybkie i skuteczne odprowadzenie przewożonych i gromadzonych ładunków, chroniąc tym samym pracownika przed ewentualnymi wyładowaniami iskrowymi. Odpowiedniej jakości odzież antyelektrostatyczna zapewnia również komfortową pracę. Co ciekawe, odzież antyelektrostatyczna skutecznie chroni pracownika nie tylko przed ładunkami elektrycznymi, ale także przed zimnem, które nierzadko wpływa negatywnie zarówno na wspomniany komfort, jak również i efektywność pracy.

Gdzie należy stosować odzież antyelektrostatyczną?

Zgodnie z obowiązującymi normami, odzież antyelektrostatyczna powinna być stosowana we wszystkich strefach, które zagrożone są wybuchem, jak i w miejscach, gdzie występują mieszaniny oparów i gazów, zaliczane do grup wybuchowych II A oraz II B. Istnieją także miejsca pracy, w których konieczne jest stosowanie odzieży elektrostatycznej – są to między innymi miejsca związane z produkcją oraz przemysłem elektronicznym.

Odzież antyelektrostatyczna a normy prawne

Zarówno używanie, jak i oznakowanie odzieży antyelektrostatycznej jest ściśle określone przez odgórne normy PN-EN 1149-5. Normy te opisują nie tylko szczególny sposób oznakowania części odzieży i obuwia antyelektrostatycznego, ale także rodzaj oraz klasę materiałów, które powinny być użyte do ich produkcji.

W zapisach oficjalnych norm PN-EN 1149-5 można znaleźć także informacje na temat tego, w jaki sposób należy zakładać każdą z części odzieży, obuwia oraz ochronnych rękawic antyelektrostatycznych, aby mogły one spełnić swoje funkcje ochronne w stu procentach. Bardzo ważne jest chociażby to, że wszystkie elementy ochronnej odzieży antyelektrostatycznej powinny dokładnie pokrywać całą powierzchnię prywatnej odzieży pracownika, ze szczególnym uwzględnieniem takich elementów, jak guziki czy zamki błyskawiczne.

Ochronna odzież antyelektrostatyczna powinna być kupowana wyłącznie w sprawdzonych, profesjonalnych miejscach, oferujących najwyższą jakość oraz pełną zgodność z oficjalnymi normami.