Ostatnio przeglądane
Aktualności
Jak dopasować obuwie BHP?

Jak dopasować obuwie BHP?

Szukając odpowiedniego stroju do pracy, kierujemy się wieloma kwestiami, spośród których na ostatnim planie powinna być estetyka. Niestety, nadal zdarzają się przypadki w których dochodzi do uszkodzeń – przyczyną jest źle dobrane obuwie. Czym kierować się podczas zakupu butów BHP?

Charakter pracy

Najważniejszymi kwestiami są bezpieczeństwo i wygoda. Dobrze dobrane obuwie ochronne ważne jest między innymi w branżach takich jak: budowlana, produkcyjna czy magazynowa. Na uszkodzenia stóp należy jednak uważać przy kontaktach z niebezpiecznymi substancjami. Warto zastanowić się zatem, jakie są Twoje wymagania, jeśli chodzi o obuwie? Czym charakteryzować ma się but, którego potrzebujesz?

Klasy bezpieczeństwa

 1. Obuwie bezpieczne (S) – posiada podnosek, który wytrzymuje siłą nacisku równą co najmniej 200 J i jest odporny przed ściskaniem z siłą co najmniej 15 kN. Najbezpieczniejszy typ obuwia.
 2. Obuwie ochronne (P) – buty posiadające podnoski, które wytrzymują uderzenie  z energią około 100 j. Ochraniają również przed ściskaniem z siłą równą najmniej 10 KN. Podnoski wykonane są w nich najczęściej z metalu
 3. Obuwie zawodowe (O) – posiada cechy ochronne obuwia roboczego – nie posiada jednak podnoska. Nie chroni stopy przed potencjalnym zmiażdżeniem czy przecięciem. Ich główną cechą jest podeszwa, która chroni przed przebiciem

Cechy, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Kluczowa część obuwia, która stanowi o bezpieczeństwie stopy. W zależności od wykorzystanego materiału, a także gęstości – pojedynczej lub podwójnej – cechują się różną odpornością na temperaturę, chemikalia, a także potencjalne przebicie. Mogą także przepuszczać lub izolować wodę. Podeszwa może być również elektroizolacyjna i antypoślizgowa.
 2. Palce i blaszki ochronne. Zabezpieczenie na tej części buta nie tylko nie może być wyczuwalne wewnątrz, ale także musi odpowiadać normom bezpieczeństwa – chronić przed zmiażdżeniem lub stopieniem, często także przecięciem. Podnoski są najczęściej maksymalnie szerokie, wysokie, o prostym, dopasowanym do ich budowy czubku.
 3. Materiał – wytrzymały, oddychający, a także odporny na działanie substancji żrących czy niebezpiecznych. Może być to skóra, materiały tekstylne, a także tworzywa sztuczne i ich mieszanki.

Kwestie dotyczące wygody:

 1. Rozmiar – wybierając obuwie, pamiętaj o tym, że stopa podczas wysiłku czy pod wpływem temperatury może nieznacznie spuchnąć, wobec czego 1–1,5cm „luzu” chroni Cię przed otarciami i uciskiem. Buty nie mogą być jednak za duże, ponieważ znacznie osłabi to ich właściwości ochronne.
 2. Pora roku, sezonowość – w zakresie tych danych możemy kierować się konstrukcją w skali od A do E, gdzie A – to obuwie z niską cholewą, B –to trzewik, E natomiast ma cholewę powyżej kolana. Spotkać można także sandały, jednak na ich wybór zdecydować mogą się nieliczni.
 3. Wkładki – pełnią dwie funkcje. Z jednej strony odpowiadają za ułożenie stopy w obuwiu, z drugiej wpływają na właściwości higieniczne buta. Wyściółka z aktywnego węgla ma właściwości przeciwpotne.
 4. Sposób zakładania i zdejmowania. Buty, które chronią nas przed wypadkami, nie mogą spadać, sznurowania najczęściej dopasowują się z czasem do kształtu stopy, dzięki czemu buty są jeszcze wygodniejsze.
 5. Stabilność i waga – stopa męczy się w zbyt ciężkich butach, dlatego producenci prześcigają się w poszukiwaniu lekkich materiałów, które nie odstają od klasycznych odpowiedników pod kątem bezpieczeństwa stopy. Odpowiednio dobrane buty chronią również nasze kostki przed zwichnięciem.

Sprawdź także: ubranie spawalnicze