Ostatnio przeglądane
Aktualności
Jak chronić twarz i oczy w trakcie wykonywania pracy?

Jak chronić twarz i oczy w trakcie wykonywania pracy?

Różne zadania wykonywane w trakcie pracy mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem dla wielu części ciała. Odpowiednia ochrona wymaga przede wszystkim gruntownej analizy, a także wyposażenia się we właściwie dobraną odzież.

Potencjalne zagrożenia w pracy

Pierwszym krokiem do zapewnienia wymaganego poziomu ochrony dla pracowników będzie analiza możliwych zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji, które mogą pojawić się przy wykonywaniu poszczególnych czynności w pracy. W ten sposób możliwe będzie uniknięcie zbędnych wypadków wraz z ich konsekwencjami. Na podstawie przeprowadzonej analizy należy wyposażyć każdego pracownika i wszystkie inne osoby przebywające w miejscu, w którym występuje zagrożenie, w specjalne środki ochrony indywidualnej. Do najczęstszych źródeł ryzyka należą:

  • uderzenia i odpryski powstałe na ich skutek,
  • szkodliwe gazy i pyły,
  • promieniowanie optyczne,
  • porażenia elektryczne podczas pracy z prądem,
  • rozbryzgi cieczy niebezpiecznych dla zdrowia,
  • rozbryzgi stopionych stopów metali w wysokiej temperaturze.

Środki ochrony indywidualnej

Do tego typu produktów można zaliczyć między innymi różnego rodzaju gogle ochronne lub okulary, a także przyłbice czy osłony spawalnicze. Dobór odpowiednich środków ochrony jest bezpośrednio związany z rodzajem zadań wykonywanych przez pracowników – w zależności od przeprowadzanych czynności narażone mogą być różne części ciała.

Okulary ochronne

To najczęściej wybierany sposób zabezpieczenia wzroku. Istotną rolę odgrywają tutaj wykorzystane materiały, które w sporym stopniu decydują o zakresie ochrony – okulary mogą m.in. niwelować wpływ promieni UV czy chronić przed bezpośrednim kontaktem z cieczą lub odpryskami. Producenci takich okularów stale pracują nad coraz lepszymi konstrukcjami, które zapewniają jeszcze wyższy poziom ochrony.

Możemy spotkać się z różnymi wersjami okularów ochronnych. Produkty z szybkami bez filtrów będą stanowić skuteczne zabezpieczenie przed kontaktem z ciałami stałymi, z kolei filtry UV zapewniają ochronę przed promieniowaniem. Jedną z największych zalet takich rozwiązań jest łatwość użytkowania.

Gogle ochronne

Do szczelniejszej ochrony idealnie nadadzą się gogle ochronne, które wyróżniają się nieco inną konstrukcją: najważniejszą kwestią jest tutaj przyleganie bezpośrednio do skóry wokół oczu. W efekcie ryzyko przedostania się szkodliwych substancji czy cząsteczek ciał stałych jest zredukowane do minimum. Ponadto możemy liczyć na ochronę szkła przed zaparowaniem, co pozwoli zwiększyć komfort pracowników. Zabezpieczenie oczu to jedna z najważniejszych kwestii w pracy – urazy na tym polu mogą prowadzić do swędzenia, silnego bólu, łzawienia i zaczerwienienia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku.

Osłony twarzy

Specjalistyczna osłona twarzy najczęściej ma za zadanie chronić przed szkodliwym promieniowaniem. Produkty tego rodzaju są wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych lub siatki metalowej. Dzięki użyciu takich materiałów są one bardzo wytrzymałe i zapewniają ochronę na najwyższym poziomie.

Osłony spawalnicze

Osłony spawalnicze zapewniają pracownikom ochronę przed szkodliwym promieniowaniem optycznym, jak również przed iskrami, które nieodzownie towarzyszą procesowi spawania. Warto postawić również na rozwiązania takie jak odzież spawalnicza, która jeszcze bardziej zwiększy stopień bezpieczeństwa przy tego typu zadaniach.

Sprawdź także: ubranie spawalnicze