Ostatnio przeglądane
Aktualności
Jak spawać bezpiecznie?

Jak spawać bezpiecznie?

Proces spawania bywa bardzo niebezpieczny z wielu względów. Łączenie dwóch powierzchni odbywa się przy bardzo wysokiej temperaturze, a dodatkowe światło, które przy tym powstaje, może uszkodzić wzrok. W jaki sposób unikać zagrożeń w czasie spawania? Przede wszystkim dzięki odpowiedniemu wyposażeniu.

Na czym polega spawanie

Spawanie to łączenie dwóch powierzchni z pomocą łuku elektrycznego. To właśnie on jest źródłem intensywnego światła, przed którym konieczne należy chronić wzrok. Stapianie powierzchni metalowych odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Choć wytwarzana jest ona miejscowo, cały element metalowy nagrzewa się i może spowodować poparzenie przy niezachowaniu ostrożności. Są to aspekty widoczne na pierwszy rzut oka, jednak nie tylko one stanowią zagrożenie. Aby zapobiegać ich działaniu, spawacz powinien posiadać odpowiednie ubranie spawalnicze.

W czasie spawania topi się metal. Ułatwia to proces utleniania, który jest bardzo szkodliwy dla spoiny oraz samej konstrukcji lub elementu. Dlatego też przy spawaniu wykorzystuje się często osłonę. W przypadku MIG będą to nieaktywne gazy, jak argon. MAG to metoda wykorzystująca mieszankę argonu oraz dwutlenku węgla, czyli gaz aktywny chemicznie. Przy długotrwałej pracy mogą one również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Zagrożenia w czasie spawania

Do najbardziej niebezpiecznych zagrożeń w czasie długotrwałego spawania można zaliczyć:

  • Zanieczyszczenia pyłowe i gazowe. Dym, wydzielający się w czasie spawania, jest mieszaniną wielu niebezpiecznych związków chemicznych. Mogą powodować wiele chorób typowych dla tego zawodu. Aby uniknąć niepożądanych efektów, miejsce pracy powinno być stale wentylowane, w celu zmniejszenia stężenia tych substancji.
  • Promieniowanie emitowane przez łuk spawalniczy. Po dokładnej analizie okazuje się, że łuk elektryczny to nie tylko intensywne światło widzialne, ale także promieniowanie nadfioletowe, termiczne oraz inne, charakterystyczne dla substancji spawanych. Aby się przed nimi chronić, potrzebna jest profesjonalna odzież spawalnicza okrywająca całe ciało.
  • Hałas generowany przez proces spawania nie wydaje się bardzo głośny, jednak przy ekspozycji przez wiele godzin może prowadzić do poczucia dyskomfortu, a nawet częściowego uszkodzenia słuchu. Dlatego ubranie spawalnicze obejmuje nie tylko maskę przyciemniającą na twarz, ale często także słuchawki wygłuszające.
  • Zagrożenia pożarowe. Wysoka temperatura powstająca w miejscu spawania może stanowić zagrożenie pożarem. Oprócz tego elementy spawane, z powodu duże przewodności cieplnej metali, mogą być gorące. Grube rękawice, istotna część odzieży spawalniczej, ułatwia łapanie gorących elementów oraz szybką reakcję w przypadku pojawienia się niewielkiego ognia.
  • Zagrożenie porażeniem elektrycznym. Utrzymywanie sprzętu w odpowiednim stanie technicznym jest bardzo ważne. Napięcie i prąd wykorzystywane przy spawaniu bywa bardzo wysokie. Każdy uszkodzony kabel może stanowić śmiertelne zagrożenie dla spawacza.

Spawanie nie należy do prostych ani bezpiecznych zajęć. Dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie ubranie spawalnicze, aby czuć się znacznie bezpieczniej. Warto pamiętać, że skutki wielu zjawisk występujących w czasie spawania, odczuwane są dopiero po wielu latach, gdy jest już zdecydowanie za późno na ochronę.

Sprawdź także: ubranie spawalnicze