Prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką Prywatności oraz o sposobach wykorzystywania przez stronę internetową plików cookies (tzw. ciasteczek).

Rękawice robocze DRAGONRękawice robocze DRAGON
  • Nowy
Aktualności
Bezpieczne ubranie spawalnicze – dla kogo?

Bezpieczne ubranie spawalnicze – dla kogo?

Ekspozycja na szkodliwe substancje chemiczne, promieniowanie UV czy wysoką temperaturę to tylko niektóre czynniki, na które narażony jest spawacz. Z tego względu tak ważne jest, aby osoby wykonujące ten zawód były wyposażone w profesjonalne ubranie spawalnicze.

Bezpieczną odzież roboczą powinny nosić zarówno osoby wykonujące zawód spawacza, jak i amatorzy. Ubrania spawalnicze znajdą zastosowanie nie tylko w przemyśle spawalniczym, ale także motoryzacyjnym, petrochemicznym i metalurgicznym. Odzież ochronna powinna być stosowana w sytuacjach, gdy osoby te są narażone na działanie wysokich temperatur, iskier, rozgrzanych części lub poparzenia. Ze względu na wysokie ryzyko nieszczęśliwych wypadków w trakcie wykonywania wyżej wymienionych czynności skompletowanie odzieży BPH jest niezbędne.

Co powinno wchodzić w skład bezpiecznego kompletu spawalniczego? Oprócz odzieży i obuwia ochronnego niezbędne będą środki ochrony oczu i twarzy oraz sprzęt chroniący układ oddechowy przed pyłami i szkodliwymi substancjami. Do innych przydatnych akcesoriów dla spawaczy należą na przykład nauszniki, chusty, kurtki i rękawy ochronne, a także narzędzia i sprzęt związany z procesem spawania. Wybór odzieży ochronnej jest całkiem spory, dlatego zakup ubrań nie powinien stanowić problemu. W zależności od potrzeb pracownicy i amatorzy mogą wybierać spośród wygodnych kombinezonów czy fartuchów, jak i spodni noszonych w zestawie z kurtką.

Jaka powinna być profesjonalna odzież robocza?

W przypadku ubrań spawalniczych ich jakość i wytrzymałość są kluczowe. Odzież robocza powinna zapewniać ochronę przed wysokimi temperaturami, iskrzącymi się elementami i odpryskami metali. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami w takiej odzieży są skóra, bawełna, kevlar i nomex, a niekiedy również folia aluminiowa.

  1. Skóra – odzież robocza wykonana z wysokiej jakości skóry zapewnia dobrą ochronę przed iskrzącymi się elementami oraz komfort użytkowania. Skóra jest trwała i odporna na wysokie temperatury, co sprawia, że jest popularnym wyborem dla spawaczy.
  2. Bawełna – to miękki, oddychający i łatwy w utrzymaniu materiał. Ubrania spawalnicze wykonane z bawełny mogą być stosowane do lekkich prac spawalniczych.
  3. Kevlar – to materiał syntetyczny, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na temperatury. Jest to popularny wybór dla spawaczy, którzy pracują w wymagających warunkach.
  4. Nomex – jest syntetycznym materiałem, który działa jako izolator. Jest to materiał z grupy aramidów, podobny do kevlaru, ale bardziej odporny na działanie ciepła i płomieni.
  5. Folia aluminiowa – odzież wykonana z folii aluminiowej odbija promieniowanie cieplne i chroni przed iskrzącymi się elementami. Ubrania z tego materiału wykorzystuje się nieco rzadziej, ponieważ są dość sztywne i mało elastyczne.

Kiedy powinno się nosić bezpieczne ubranie spawalnicze?

Bezpieczne ubranie spawalnicze powinno być noszone podczas każdej pracy związanej ze spawaniem. Dotyczy to zarówno spawania ręcznego, jak i zautomatyzowanego. Ubranie spawalnicze zapewnia ochronę przed ciepłem, chemikaliami, uszkodzeniami mechanicznymi i skutkami długotrwałego narażenia na promieniowanie UV, które może prowadzić do poważnych schorzeń skórnych i chorób nowotworowych.

Bez odpowiedniego stroju pracownik naraża się na poważne obrażenia ciała, a nawet na zagrożenie życia.

Jakie są korzyści z noszenia bezpiecznego ubrania spawalniczego?

Noszenie ubrań spawalniczych jest niezbędne zarówno dla bezpieczeństwa pracowników, jak i uniknięcia kar związanych z BHP. Ubrania te zapewniają ochronę przed niebezpiecznymi czynnikami związanymi z procesami spawalniczymi i osłaniają przed uszkodzeniem odzież codzienną. Są projektowane zgodnie z odpowiednimi normami oraz wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ubrania spełniają odpowiednie standardy, są bezpieczne do użytku w każdych warunkach spawalniczych.

Chociaż odzież ta może wydawać się ciężka i niewygodna, to w rzeczywistości jest zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom jak największą wygodę i swobodę ruchów podczas pracy. Odpowiednio dobrane ubranie nie powinno mieć wpływu na komfort pracy i obniżenie wydajności pracownika.