Ostatnio przeglądane
Aktualności
Jak chronić słuch w miejscu pracy?

Jak chronić słuch w miejscu pracy?

Najczęściej dbamy o uszy w kontekście zimna – każdy kto choć raz mierzył się z zapaleniem ucha lub inną jego infekcją wie, na jak wiele aspektów życia wpływają nasze problemy ze słuchem. Dyskomfort i utrudnienia może powodować jednak także uszkodzenie słuchu w skutek narażenia na hałas w pracy. Jak się przed tym chronić?

Garść wiedzy

W którym momencie dźwięk zamienia się w hałas? Zgodnie z polskim prawem obowiązek stosowania ochrony słuchu powstaje w momencie, w którym pomiary natężenia hałasu wykazują wartość przekraczającą 85 dB. W tej sytuacji jest to powinność z bezwzględnym nakazem, kontrolowanym przez pracodawcę W przypadku niższych wartości, które wynoszą co najmniej 80 dB, obowiązkiem pracodawcy jest udostępnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej. Nie ma jednak podstawy do wprowadzania nakazu ich stosowania.

Jak chronić uszy?

Poza wyposażeniem, w które zobowiązany jest zaopatrywać nas pracodawca, warto mieć przy sobie podręczne środki ochrony. Najlepszym wyborem są zatyczki do uszu. Małe, poręczne i wygodne – oddzielą cię zarówno od hałasu, jak i działania klimatyzacji, jeśli twoje uszy zmagają się z nadwrażliwością lub są podatne na infekcje. Odpowiednio dobrane do wielkości ucha stają się wręcz niewyczuwalne, a ty nie musisz już zmagać się z nieprzyjemnymi dźwiękami, również tymi o niższej, niż wskazana w prawie, wartości.

Jaki hałas może szkodzić?

Praktycznie każdy drażniący dźwięk może być zagrożeniem, także dla twojej koncentracji i wydajności pracy. Długotrwała ekspozycja na gwar może skutkować także problemami ze snem, uszkodzeniem słuchu, a nawet w dalszej perspektywie być jednym z powodów depresji. Ludzkie ciało jest niezwykle złożone, dlatego warto o nie dbać zanim pojawi się problem, który trzeba będzie leczyć. Nie wspominając także o kosztach ewentualnego leczenia. Głośna, drażniąca muzyka, hałas uliczny, szum biurowy czy odgłosy budowy – wszystko to ma wpływ na nasze samopoczucie.

Jak hałas wpływa na nasze ciało?

Mimo iż problem nieustannie jest bagatelizowany w Polsce, wielu naukowców pochyliło się nad badaniami i dokładnie ukazało jak wiele – pozornie niezwiązanych ze sobą – funkcji organizmu jest atakowanych przez długotrwałą ekspozycję na szum czy głośne dźwięki. Oto niektóre efekty ich wpływu na nasze samopoczucie:

 • rozdrażnienie,
 • problemy ze słuchem,
 • nasilanie stanów zapalnych, podatność na choroby,
 • zwiększenie stężenia wolnych rodników,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • problemy ze snem,
 • problemy ze skupieniem,
 • brak poczucia komfortu,
 • podatność na problemy psychiczne.

Must-know zatyczek do uszu

Decydując się na ochronę swojego słuchu warto dobrze sprawdzić możliwości jakie oferuje nam rynek. Intuicyjnym i pierwszym wyborem są najczęściej dyskretne zatyczki, które pozwalają na odzyskanie upragnionego komfortu. Na co jednak zwracać uwagę?

 1. Wygoda. Najlepiej wybierać zatyczki, które dopasują się kształtem do kanału – w ten sposób unikamy możliwości podrażnienia, a także nieustannego poczucia, że coś drażni nasz przewód słuchowy.
 2. Poziom tłumienia hałasu. Bez problemu można znaleźć taką informację na stronie producenta lub artykułu.
 3. Kształt i zdolności rozszerzania. Dzięki tym dwóm kwestiom unikniemy nieustannego poprawiania wysuwających się z uszu zatyczek.
 4. Zgodność z aktualnymi normami.

Sprawdź także: ubranie spawalnicze