Ostatnio przeglądane
Aktualności
Wygoda przez całe lato – przewiewna i lekka odzież robocza

Wygoda przez całe lato – przewiewna i lekka odzież robocza

Choć strój roboczy ma przede wszystkim chronić przed urazami oraz niebezpiecznymi sytuacjami, nie powinien przy tym przeszkadzać w wykonywanych obowiązkach, dlatego też ubranie robocze dostosowane jest do trwającej za oknem pory roku. W zimie robotnicy chętnie korzystają z kurtek i grubych spodni, lecz latem będą one powodować dyskomfort – będzie w nich gorąco i niewygodnie. Warto więc w czasie wiosny wymienić swoją odzież roboczą na letnią, przewiewną i lekką.

Wymogi prawne – obowiązek noszenia stroju roboczego

Ubranie robocze stanowi istotny element ochronny oraz zabezpieczający, stąd też jego noszenie jest obowiązkowe w czasie wykonywania swojej pracy. Odzież ochronna może zabezpieczać np. przed ogniem lub prądem elektrycznym, wytrzymała tkanina chroni także skórę przed ostrymi krawędziami i narzędziami. Kask, choć często jest niewygodny, może ocalić zdrowie, a nawet życie osoby, w kierunku której, w czasie wykonywania obowiązków w pracy, wystrzelił większy lub mniejszy kamyk.

Należy mieć to na uwadze także przy wymianie odzieży na letnią. Mimo, iż powinna być ona luźniejsza i przewiewna, musi przede wszystkim zapewniać pełną ochronę pracownika przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Krótkie spodenki?

W gorące dni największą wygodę zapewniają krótkie spodenki. Odsłaniają one jednak dolną partię nóg, co może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo, gdyż są one w takiej sytuacji narażone na urazy. Z tego powodu dużo częściej stosowane są spodnie z długimi nogawkami.

Nie oznacza to jednak, że praca będzie przebiegała w trudnych warunkach – większa potliwość związana jest między innymi z wilgocią powietrza, dlatego nasze spodnie robocze do pasa pochłaniają dużą ilość wilgoci, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort także przy wysokiej temperaturze.

Dobra widoczność w terenie

W czasie pracy w terenie, podczas upałów, bez sensu jest noszenie ciężkich kurtek czy polarów – o wiele lepiej sprawdzą się wówczas koszule z krótkim rękawem, które są one wygodne i przewiewne, a przy tym zapewniają pełną swobodę ruchów w czasie pracy. Niestety nie są one jednak należycie widoczne z dużej odległości, szczególnie w nocy.

Bezpieczeństwo pracownika w terenie jest bardzo ważne, szczególnie gdy pracuje przy ruchliwej drodze, dlatego do takiej pracy warto założyć także kamizelkę odblaskową – jest ona bardzo lekka, nie krępuje ruchów i praktycznie nie czuć jej ciężaru po założeniu. Spełnia ona jednak swoją funkcję, zwiększając widoczność pracownika nawet z bardzo dużej odległości, tak więc jest to bardzo dobre rozwiązanie na lato.

Odzież robocza na ciepłą wiosnę i lato

Odzież BHP pełni niezwykle ważną rolę w każdej pracy – to podstawowy środek ochrony zdrowia i życia. Zimowe, ciężkie ubrania BHP nie nadają się jednak na cieplejszą porę roku – na ten czas lepsze są lekkie i przewiewne stroje ochronne, które pochłaniają dużą część wilgoci i zapewniają pełen komfort.

Mimo wszystko należy pamiętać, że zwiększenie komfortu i wygody nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa. Ubierając koszulę roboczą, trzeba również zadbać o lepszą widoczność w czasie pracy i dodatkowo założyć kamizelkę odblaskową. Komfort i ochrona będą szły w parze dzięki naszym ubraniom roboczym!

Sprawdź także: ubranie robocze oblaskowe